Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

AKTYWNY DOLNY ŚLĄSK

Ruszył nabór wniosków do budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”. Dzięki niemu Dolnoślązacy będą mogli współuczestniczyć w podejmowaniu społecznych inicjatyw na rzecz regionu. Do podziału jest 600 tysięcy złotych. Dziś we wrocławskiej hali Orbita marszałek Cezary Przybylski i Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, podsumowali zakończone wczoraj konsultacje społeczne projektu.
AKTYWNY DOLNY ŚLĄSK

Efektem sześciotygodniowych spotkań z Dolnoślązakami jest wspólnie wypracowana formuła pilotażu Budżetu Obywatelskiego – programu, który w tym roku realizowany będzie w obszarach sportu i turystyki. Stworzenie budżetu obywatelskiego to jedna z naszych programowych inicjatyw. Jesteśmy jednym z pierwszych województw, które się na to zdecydowały. Po pilotażu, który dotyczy sportu i turystyki, postaramy się rozszerzyć program na inne dziedziny, np. politykę młodzieżową oraz kulturę. Realizacja zwycięskich projektów pierwszej edycji Budżetu rozpocznie się z początkiem sierpnia i potrwa do końca 2016 roku - mówił podczas briefingu marszałek Cezary Przybylski.

Od 16 marca br. do 6 kwietnia zbierane będą pomysły mieszkańców Dolnego Śląska. Projekty będzie można zgłaszać: osobiście, pocztą i za pośrednictwem strony internetowej Aktywny Dolny Śląsk. Również na stronie internetowej Programu znajdują się ważne dokumenty tj. regulamin i wzory wniosków potrzebnych do zgłaszania projektów. Projekty o charakterze wydarzeń sportowych, turystycznych lub sportowo-turystycznych zgłosić mogą pełnoletni mieszkańcy Województwa, załączając do wniosku listę 50 podpisów poparcia. Po ich zebraniu każdy pomysł zostanie poddany odpowiedniej weryfikacji i – jeśli uzyska pozytywną opinię Wydziału Sportu UMWD – otrzyma numer, przyznany chronologicznie w zależności od czasu złożenia propozycji. Zgłaszający, w oparciu o przyznany numer, będzie mógł informować i zachęcać  do oddawania głosu na jego projekt - począwszy od początku etapu działań informacyjnych, czyli od 25 kwietnia do ostatniego dnia głosowania do 22 maja.

Regulamin jest efektem propozycji i sugestii zebranych telefonicznie, mailowo i podczas kilkunastu spotkań, które odbyły się na terenie całego Dolnego Śląska. Konsultacje społeczne miały otwarty charakter. Przez sześć ostatnich tygodni spotykaliśmy się z Dolnoślązakami, fanami sportu i turystyki odbyliśmy mnóstwo dobrych rozmów, otrzymaliśmy wiele trafnych uwag i wspólnie wypracowaliśmy formułę programu Aktywny Dolny Śląsk – mówił podczas briefingu inicjator budżetu Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dzisiejszy briefing prasowy odbył się przy okazji 39. Młodzieżowego Turnieju Szermierczego Challenge Wratislavia, którego organizację wspiera samorząd województwa. Jest to największe wydarzenie szermiercze na świecie w swojej kategorii wiekowej, a jednocześnie kuźnia talentów szermierczych. Podczas tej imprezy pierwsze poważne kroki w szermierce stawiała m.in. Sylwia Gruchała czy Tomasz Motyka. W turnieju wystartują wszystkie polskie kluby szermiercze. Turniej odbywa się w trzech subdyscyplinach: szpada, szabla i floret. W tej wielkiej sportowej imprezie udział weźmie blisko 2500 zawodników z 35 państw z całego świata.

Budżet sportowo-turystyczny Aktywny Dolny Śląsk to pilotażowy program budżetu obywatelskiego dla inicjatyw sportowych i turystycznych. Po raz pierwszy Dolnoślązacy mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu. Aktywny Dolny Śląsk to 600 tysięcy złotych, które przeznaczone będą na projekty z zakresu upowszechniania sportu i promowania oferty turystycznej Dolnego Śląska. Celem programu jest wzmacnianie identyfikacji z regionem poprzez tworzony wspólnie budżet.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama